Pracodawcy RP na posiedzeniu Zespołu problemowego Trójstronnej Komisji ds. polityki gospodarczej i rynku pracy

 

26 czerwca 2014 r. w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele strony rządowej oraz organizacji pracodawców. Pracodawców RP reprezentowali p.o. Dyrektora Centrum Monitoringu Legislacji Arkadiusz Pączka oraz ekspert ds. podatkowych Mariusz Korzeb.

 Przewidziany porządek obrad obejmował dyskusję nad przesłanymi do konsultacji społecznych projektami: Ustawy z dnia 2 czerwca 2014 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy Ordynacja podatkowa, a także Ustawy z dnia 29 maja 2014 roku o zmianie ustawy o grach hazardowych.

 Celem proponowanych zmian w ordynacji podatkowej jest kompleksowe uregulowanie zasad opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Projekt opiera się na dwóch filarach: stawce podatku oraz wydłużonym okresie przedawnienia. Stawka opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych nie zmieni się i wyniesie 75 proc. podstawy opodatkowania. Ponadto projekt wprowadza szczególną stawkę podatku – w wysokości 55 proc. – dla przychodów, które podatnik ujawni z własnej inicjatywy. Proponowany termin przedawnienia zobowiązania podatkowego to 10 lat.

 – Może niepokoić tu fakt, że w myśl proponowanych rozwiązań ciężar dowodu w postępowaniu zostanie przeniesiony wyłącznie na podatnika – ocenia Mariusz Korzeb. – Wydaje się to sprzeczne z orzeczeniami sądów administracyjnych. Przykładowo w wyroku z 26 sierpnia 1998 r. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż w procedurze administracyjnej ciężar udowodnienia faktów istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy spoczywa na organie administracyjnym – dodaje.